Straussovci a Munkovci na hradoch

Od 3. júna (kedy uplynulo 30 rokov od odchodu Pavla Straussa na večnosť) do 3. augusta 2024 (počas Roka Tomáša Munka) čítali dobrovoľníci svedectvá a myšlienky z ich života na hradoch v Kežmarku, Nitre, Bratislave, Zvolene, Žilina – Budatíne, Pustom hrade, Trenčianskom hrade, Ľubovnianskom hrade, Kapušianskom hrade, Spišskom hrade, Hrade Šariš, Hrade Thurzov a Košickom hrade.

Spojitosť rodiny Straussovcov a Munkovcov bol vzájomný a inšpirujúci na ceste viery a pravdy. Obidve rodiny mali židovské korene a kládli si otázky o zmysle ľudskej existencie aj keď každý z inej strany. Medzi dvoma rodinami na ceste viery prebiehal dialóg, ale aj intenzívna písomná korešpondencia (niektoré listy korešpondencie boli publikované v desiatich zväzkoch diela Pavla Strauss). Texty a myšlienky Pavla Straussa a Tomáša Munka vybrali spoločne združenia Literaeon a spiritualita/SLOVO & TICHO. Na záver každého stretnutia prečítali ich krátky životopis a zaznela aj modlitba za ich blahorečenie.

Myšlienky z diela Pavla Straussa a Tomáša Munka zazneli v nemčine aj počas mesiaca máj na Katolikentag v Erfurte a Štutgarte prezentované Asociáciou Live AID. (Výber z jeho diela Tesná Brána vydalo vydavateľstvo vo Frankfurte a vydavateľstvo v Ríme.)

Svedectvo ich života ukazuje na prepojenie viery židov a kresťanov aj keď sa ich cesty v rôznych historických okamihoch ovplyvňovali, spájali a rozchádzali. Obe rodiny našli živú vieru v Krista.

Pavol Strauss (30. august 1912 Liptovský Mikuláš – 3. jún 1994 Nitra) bol slovenský lekár, filozof, prozaik, esejista, prekladateľ, ktorého proces blahorečenia sa pripravuje aj zbieraním svedectiev ľudí, ktorí ho poznali ako lekára alebo spisovateľa.

Info: Klára Kacvinská
Foto: Andrej Schneider